محل تبلیغات شما

عرض سلام

جمله حالیه می تواند مستثنی واقع شود مانند: و ما أهلَکنا مِن قریة الّا و لها کتابٌ معلومٌ(حجر4)

جمله حالیه و لها کتاب معلوم» حال فی محل نصب مستثنی مفرغ. اصل جمله چنین بوده است(والله أعلم): و ما أهلکنا من قریة الّا جاعلینَ لها کتاباً معلوماً.

گاهی جمله حالیه از نوع فعلیه است : ما تَکلَّمَ الّا ضَحِکَ .   که در اصل این چنین بوده است : ما تکلَّمَ الّا ضاحکاً.

مثالهایی از قرآن کریم که  مستثنی  از نوع جمله باشد:و ما أهلکنا مِن قریة الّا لها مِنذرون( شعراء208)

و ما یأتیهم من رسول الّا کانوا به یستهزؤون(حجر11)اصل آن این چنین بوده است(والله أعلم): و ما یأتیهم من رسول الّا کائنینَ به مستهزئینَ.  یا حسرة علی العباد ما یأتیهم من رسول الّا کانوا به یستهزؤون»(یس30) اصل آن : یا حسرة علی العباد ما یأتیهم من رسول الّا کائنینَ به مستهزئینَ.

و ما یأتیهم من نبیّ الّا کانوا به یستهزؤون(زخرف7) اصل: و ما یأتیهم من نبیّ الّا کائنینَ به مستهزئینَ.

در جمله ذکر شده: لا تلمیذَ فی مدرستنا الا و هو مجتهد فی دروسه.  اصل آن این چنین بوده است: لا تلمیذَ في مدرستنا الّا تلمیذٌ مجتهدٌ في دروسه.

برگرفته از کتاب مبادئ العربیه ص 32 ج 4)

خلاصه عملکرد سه ماهه دوم سال1397-98

نتیجه آزمون برخط عربی مرحله اول

مستثنی و انواع جمله

الّا ,جمله ,یأتیهم ,اصل ,رسول ,چنین ,و ما ,یأتیهم من ,ما یأتیهم ,بوده است ,چنین بوده

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Rooz marregihaye zsv